Alışveriş Rotası

 
İzmir size pek çok değişik alanda alışveriş olanağı sunmaktadır. Kentin hemen hemen her bölgesine yayılmış bulunan Alışveriş Merkezleri yanı sıra semt çarşılarını beğeneceğinizden eminiz. Dünyanın en eski çarşılarından birisi olan Kemeraltı özel bir bölümde incelenmiştir. Yüzlerce mağaza, binlerce ürün barındıran Kemeraltı Çarşısı'nı gezmek için hemen hemen 1 tam gün ayırmalısınız. Şimdi, izin verirseniz sizi diğer alışveriş sokaklarında dolaştıralım...
 

Alsancak

Alsancak, "pür İzmir"dir. İzmir’i en saf haliyle yansıtmaktadır. İzmir'in çok bilinen bir tanımı ile Alsancak sokaklarında "hem kız hem de deniz kokusunu" en yoğun şekilde alırsınız. Şehrin en canlı, en yaşayan semtidir. Mesela İzmir’de alışveriş denilince, belki fonetiğinden belki de atmosferinden, akla gelen ilk yer Alsancak’tır. Yüksek gelire hitap eden lüks markalar ve uygun fiyatlı butiklerin aynı sokaklarda barınabilmesi, Alsancak’ın renkli alışveriş mozaiğini gözler önüne sermektedir. Mustafa Bey Caddesi’nde, Plevne Bulvarı’nda ve Gül Sokak’ta dünya markalarının mağazalarını bulabilirsiniz. Lüks mağazalar genel olarak birbirlerine yakın konumlanmıştır.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Gelin, bir buluşma durağı olan Sevinç Pastanesi’nin sağından Kıbrıs Şehitleri’ne girelim. Etrafta eğlenen, mutlu yüzler göreceksiniz. Bu tipik bir İzmirli günüdür. Kıbrıs Şehitleri’nde, görünüşü çok farklı insanlara rastlayabilirsiniz ama asla çirkin birini göremezsiniz. Göçmen nüfusun yoğun olduğu İzmir güzelliğin ve özgürlüğün Türkiye’deki sembolüdür. Kıbrıs Şehitleri Caddesi için İzmir’in ruhunu tamamen yansıttığını söyleyebiliriz. Gelelim alışverişe… Sokağı rengârenk yapan kuşkusuz insanlar olduğu kadar çeşit çeşit mağazalar ve dükkânlardır. Bu mağaza ve dükkânlar tıpkı cadde ziyaretçileri kadar birbirinden farklı ve sayıca epey kalabalıktır. Etnik desenli el yapımı çantalardan deri ayakkabıya, tasarım şapkalardan hediyelik eşyaya, çok çeşitte kıyafeti ve aksesuarı uygun fiyata alacağınız büyüklü küçüklü birçok dükkân bulunmaktadır. Ayrıca bilindik dünya markaları da caddede yerini almıştır. Caddenin, Alsancak Gar’ına giden ara sokaklarında geçmiş kokan sahaflara rastlayabilirsiniz. Kitap marketlerinde bile bulamadığınız kitapları bu sahaflarda mutlaka bulacaksınız. Kıbrıs Şehitleri’nin kordona açılan sokakları bar ve kafelerle renklenmiştir. Alışverişten yorulunca bir gün sonu kahvesi ya da içkisini buralarda yudumlayabilir, İzmir’den dönen başınızı biraz dinlendirebilirsiniz.

Kemeraltı

Çantanızı sıkı tutun, sizi Kemeraltı turuna çıkarıyorum! 400 yıldır alışverişin merkezi olarak bilinen Kemeraltı’da satın alamayacağınız tek şey geçmiştir. Çünkü; burada, geçmiş zaten bedavadır. Eskiden tüccarlara ve onların develerine ev sahipliği yapan hanlar, bugün birer alışveriş merkezidir. Sevgi mi? Evet, bu çarşıda bir lira karşılığında mendil alarak bir çocuğun sevgisini satın alabilirsiniz. Kabul etmeli, çarşı çok karışıktır ve her sokağının çok canlı olması insanda kaybolacağı endişesini uyandırır. Doğal ürünler satan dükkânlardan petshoplara, gelinlikçilerden porselencilere nasıl geldiğinizi anlayamazsınız. Fakat merak etmeyin, çarşı yay biçimindedir. Bir şekilde başladığınız noktaya yakın bir yerlerden çıkabilirsiniz. Ya da bir dükkân ormanı olan çarşıdan Çankaya ya da Konak metrolarına, öyle çok esnafa sormanıza gerek kalmadan ulaşabilirsiniz.

Kızlarağası Hanı

Mimarisinin eşi benzeri olmayan tarihi Kızlarağası hanı 200 küçük dükkânla hizmet vermektedir. Hediyelik eşya dükkânları, dövme stüdyoları ve bol bol antikacının bulunduğu han, 300 yıllık geçmişe sahiptir. Kapısından geçtiğiniz an, geçmişe adım atarsınız. Antikacıların dükkânlarından taşan eski saatler, radyolar, fotoğraf makineleri seyre değerdir. Hanın her katı, her bölümü tarih kokmaktadır. Kendinize bir hatıra, sevdiklerinize de hediyelerini aldıktan sonra; hanın tam ortasında bulunan kahvehanede bir acı kahve içip Kızlarağası’nın hatırına 40 yıl daha eklemeyi unutmayın.

Karşıyaka

Karşıyaka Çarşısı Konak – Karşıyaka vapurundan inip ışıklardan karşıya geçince önünüzde geniş bir cadde uzanır. Adım attığınız an sağınızda ve solunuzda ucu görünmez dükkânlar sıralanır. Pantoloncular, kafeler, dünya markaları hatta önünde uzun kuyruklar oluşan bir kahveci… Upuzun görünen cadde etrafa bakmadan yürününce üç dakikada biter. Ancak çarşı buna izin vermez, bir dükkan sizi kolunuzdan tutup içeri sokar, diğerini siz merak edersiniz. Derken havadaki kokoreç, döner kokuları size biraz ara verip bir şeyler atıştırmanızı söyler. Üstelik daha çarşıyı yarılamamışsınızdır. Karnınızı doyurunca kaldığınız yerden devam edersiniz. Ara sokaklardaki ucuz butikler ve hala sipariş üzerine ayakkabı yapan ayakkabıcılar, kitapçılar dikkat çeker. Çarşı boyunca size güler yüzlü, konuşkan esnaflar eşlik eder. Yumuşak havası bir yana sadece bu samimiyet dahi "Evet, İzmir’deyim." demenize neden olur. Nihayet Karşıyaka tren istasyonuna geldiğinizde kilometrelerce yürümüş olduğunuzu düşünürsünüz. Elleriniz dolu, karnınız tok, ağzınızda Karşıyaka tadı… Karşıyaka Alışveriş Merkezleri Karşıyaka'da Mavişehir ve Çiğli'ye doğru birkaç büyük Alışveriş Merkezi yer alır. Teknoloji mağazaları sayesinde, teknolojiyi yakından takip edebilir, en son çıkan cihazları satın alabilir. Ünlü markaların yer aldığı alışveriş merkezinde ayakkabıdan giysiye aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Food court’ta, fastfood’tan Türk mutfağına, tatlıdan kahveye her damak zevkine uygun tada ulaşabilirsiniz.

Balçova'da AVM'ler

Balçova, birbiri ardına açılan büyük alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapan çeşme otobanına çıkmadan en son geçtiğiniz semttir. Her alışveriş merkezi önünde bir durak bulunmaktadır. Bu, merkezlerin büyüklüğü hakkında fikir sahibi olmanız için yeterlidir. Bir de, tabii, gidip görmelisiniz… Agora Agora Alışveriş Merkezi; adını Antik Çağ'daki çarşı, pazar, ticaret yeri anlamına gelen "Agora"dan almıştır. Agora alışveriş merkezi, giyimden, aksesuara, kozmetikten, ev tekstiline; müzik-kitaptan, elektroniğe; hizmetten, büyük mağazalara; sinemadan, oyuncağa ve hobi eğlenceye kadar birçok alternatifi beğeniye sunmaktadır. Agora'da damak zevkini zenginleştiren ve dünya mutfaklarından çeşitli alternatifleri sunan restoranlar her iki katta da hizmet verir. Al a carte açık hava restoranları ise alkollü/alkolsüz hizmetleri ile saat 22.00’dan sonra da misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir. KİPA Bünyesinde büyük bir mobilya mağazası ve yine genel konseptte iki katlı büyük bir mağaza barındıran merkezde ünlü Türkiye ve Dünya markaları bulunmaktadır. Yemek katında hoş restoranlar ve bir adet spor salonu bulunmaktadır. Büyük sinema salonları da bu katta yer almaktadır. Asmaçatı AVM Asmaçatı, geleneksel çardak modelinden hareketle, bu merkezin çatısında yer alan yaprak ve sarmaşıklardan esinlenilen metal örtü sayesinde korunaklı bir açık hava mekânıdır. Asmaçatı’da günlük ve yaşamsal ihtiyaçları karşılayacak mağazalar ve restoranlar yer almaktadır. İki kattan oluşan alışveriş ve buluşma noktasının giriş katında bir hiper market, beyaz eşya marketi, mobilya ve teknoloji mağazaları, büyük bir spor salonu ve cafe bulunmaktadır. Merkezde, açık ve kapalı otopark da yer alıyor. Selway Outlet Alışveriş merkezi birbirinden ünlü mağazaları tüketiciyle buluşturmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 bin metrekarelik alan yeme içme bölümüne ayrılmış, otobanın iki tarafındaki bloklar özel tasarım köprülerle bağlanmıştır. Selway Outlet’te perakende sektörünün önde gelen ulusal ve uluslararası kadın-erkek-çocuk giyim ve aksesuarlarından optiğe, elektronik marketten süpermarkete, ayakkabı ve çantadan ev tekstiline, yatak odası ürünlerinden kozmetiğe, ev ve mutfak eşyaları ile aksesuarlarına ve oyuncaktan hobi ürünlerine kadar birçok alternatifi çok uygun fiyatlarla bulmak mümkün. Havaalanı ve Fuar alanına oldukça yakın olan Outlet merkezi, Çeşme’ye 30 dakika uzaklıktadır. Media Markt Oldukça büyük bir alana inşa edilen teknoloji mağazası iki katlıdır. Beyaz eşyadan televizyona, bilgisayardan telefona, süpürgeden mp3 çalara kadar her çeşit elektronik malzemeyi satın alabileceğiniz mağaza, Balçova’nın Üçkuyular girişinde bulunmaktadır. Palmiye AVM Alışveriş Merkezi giyim, bijuteri, hediyelik eşya, çeşitli yemek bölümleri, çay evi, ayakkabı, çanta, halı gibi sektörleri bünyesinde barındırmaktadır. İçinde bir de poliklinik bulunan merkezin bodrum katında sinema yer almaktadır.

Diğer AVM’ler

Forum Bornova Ege Bölgesinin ve İzmir'in ilk açık hava alışveriş merkezi olan Forum Bornova, değişimin, eğlencenin, yeniliğin ve alışverişin merkezidir. Kentin Kuzey Doğu’sunda Ege Üniversitesi'nin yanında yer alan 200.000 m2 alan üzerine kurulu Forum Bornova, konumu itibariyle ziyaretçilere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Açık ve kapalı alanların yer aldığı Forum Bornova'da IKEA, Kipa Extra hipermarket, yerli ve yabancı pek çok tanınmış markanın yer aldığı 127 mağaza, yedi salonlu Cinemaximum sinemaları, eğlence alanları ve 3.000 araç kapasiteli otopark bulunmaktadır. Optimum Outlet Optimum Outlet, 5M Migros, Koçtaş, Media Markt, Decathlon gibi büyük mağazalar bulunmaktadır. her yaşa ve damak tadına uygun lezzetlerin bir arada olduğu Food Court katıyla ve teraslarıyla da ziyaretçilerin beklentilerini karşılamaktadır. Çocukların eğlenmesi, özel oyun alanlarının da yer aldığı alışveriş merkezinde, bir de buz pisti bulunmaktadır. Yeni fuar alanına ve Adnan Menderes Havalimanı’na oldukça yakın bir konumda olan Optimum Outlet’e İzban Esbaş durağında inerek ulaşabilirsiniz. İzmir Park Outlet 65 mağazası ve 80’den fazla markasıyla hizmet veren İzmir Park, süpermarket, elektronik, ev bakımı, hazır giyim/deri/aksesuar ağırlıklı büyük mağazalar ve orta boy mağazalar, oyun merkezi ve sinema merkezi, geniş ürün ve marka yelpazesi ile misafirlerini ağırlamaktadır. 35 butik, 5 tam servis restoran ve kafe, 12 hızlı servis restoranın bulunduğu merkezin en üst katında yalnızca sinema salonları bulunmaktadır. Folkart Çarşı Folkart Towers bünyesinde yer alan Folkart Çarşı, ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecekleri bir sosyal yaşam merkezi olarak tasarlandı. İzmir’in gelişen yeni kent merkezi Bayraklı’da bulunan Folkart Çarşı’da yabancı ve ulusal markaların yanı sıra İzmir ile özdeşleşmiş yerel markalar da yer alıyor. Kuaförden markete, kafe ve restoranlardan giyime kadar günlük ihtiyaçlarınız düşünülerek geliştirilmiş merkeze, İzmir’in her noktasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.DUYUR

Kendi etkinliğinizi, mekanınızı kaydolarak sisteme ekleyebilirsiniz.
Kaydol

TAKİPTE KAL

Hiçbir etkinlikten eksik kalmayın izmirguide bültenine abone olun.

İLETİŞİME GEÇ

Soru ve önerileriniz için bize yazın.
İletişime Geç