Balçova-İnciraltı Rotası

 
Balçova'dan İnciraltı'na
Balçova’nın tarihteki yeri ilçede bulunan kaplıcaların tarihi ile aynı döneme rastlar. Bu tarih MÖ 1200 yıllarına denk gelir.
İlçenin ilk sakinleri bugünkü Narlıdere’nin deniz kenarında oturmaktaydı. O dönem denizlerden gelen korsan istilasından kurtulmak için bugünkü Balçova’nın kurulduğu eski Balçova köyüne göç ederek yerleşmişlerdir. O dönemde Ayesefit olarak kullanılan köyün adı, köy arazisinin büyük bir kısmının balçık olması nedeniyle Balçık Havi olarak değişmiş ve daha sonra ise bugünkü ismi olan Balçova adını almıştır. Çeşitli medeniyetlerin yer aldığı Balçova’da bugün Romalılardan kalma Agamemnon Kaplıcaları ve Yunanlılardan kalma bir su kuyusu ve mahzeni bulunmaktadır.
Rotanın Haritasını İndir
 

Teleferik

İzmir'in muhteşem manzarası teleferik seyir tepesinde gözlerinizin önünde... Kuşbakışı İzmir manzarası için teleferiğe 6 TL ücretle binebilir ve körfez manzarası yanı sıra baraj manzaralı doğa üstü bir terasta keyif çatabilirsiniz. Teleferiğin kabinlerden indikten sonraki giriş bölümünde seyir terası bulunuyor. Burada yer alan dürbünler ile İzmir'e daha yakından bakabilirsiniz. Seyir terasındaki gözleme-mantı evi ile birlikte Baraj gölü manzaralı batı seyir terasında aperatif yiyeceklerin satışının yapıldığı bir bölümde çeşitli lezzetler sizi bekliyor. İki katlı kır kahvesinin özellikle teras bölümünde çam ağaçları içinde gün batımını seyretmek isteyenler, yine aperatif yiyecekler ile sıcak ve soğuk içeceklere ulaşabiliyor. Çocuk oyun grubunun bulunduğu alanın yanında oluşturulan Park Kafe’de daha çok miniklerin ilgisini çekecek dondurma, pamuk helva, haşlanmış mısır gibi yiyecekler bulunuyor. Grand Cafe’de ızgara çeşitleri, Budak Cafe’de fastfood ve soğuk-sıcak içecekler, tesisin zirvesindeki ‘Et Evi’nde ise kontrollü mangal hizmeti emrinizde...

Balçova Kaplıcaları

Adını, Troya kentine saldıran Mykene Kralı Agamemnon'dan alan Balçova Kaplıcaları, Homeros'un destanlarında ve coğrafyacı Strabon'un eserlerinde yer verildiği gibi antik dönemlerden bugüne uzanan yüzyıllar boyunca şifa merkezi olarak kullanılmaktadır. Büyük İskender'in ordularından bir grubun yaralarının tedavi edildiği kaplıcalar bölgesinde antik kalıntılara rastlanmamakla birlikte, tarihi kaynaklardan bilgi edinilmektedir. 1763 yılında Elfont Mil isimli bir Fransız tarafından ortaya çıkarılan Agamemnon Kaplıcaları, yeniden inşa edilmiş, daha sonraki dönemlerde konaklama üniteleri ve çeşitli tesisler ilave edilerek günümüze kadar gelmiştir. Kaplıcalarda sıcak su, çamur banyosu ve içme suyu bulunmaktadır. Modern tıbbın imkanlarından da yararlanılarak tedavi yöntemleri uygulanan kaplıcalara, gerek yurt içinden, gerekse de yurt dışından büyük ilgi gösterilmektedir. Su sıcaklığı 63 dereceyi bulan kaplıcalarda 3.3 oran değerinde radyoaktivite bulunmakta ve şifalı su sodyum bikarbonat ile klorür içermektedir. Agamemnon Kaplıcaları daha çok üst solunum yollarının kronik iltihapları, nefritler, bazı iltihaplar, romatizma sendromları, metabolizma bozuklukları ve deri hastalıklarının tedavisinde yararlı olmaktadır.

AVM'ler

Balçova'nın bir başka özelliği de Otoyol ile semt arasında uzanan Alış Veriş Merkezleri. Burada teknolojiden, inşaat ve dekorasyona, birçok ünlü dünya markasının yer aldığı mağazalardan oluşan büyük alış veriş merkezlerinde keyifli saatler geçirebilirsiniz.

İnciraltı

İnciraltı yeşil doğasıyla İzmir'in akciğeri gibidir. Eskiden kıyıdan başlayan mandalina bahçeleriyle dolu olan İnciraltı'nda giderek bu bahçeler yok olmaktadır. İnciraltı'na giderken sahil yolunun bittiği yerde Marina'da bir mola vermelisiniz. Buradaki kafe ve restoranlarda kendinize iyi bir ziyafet çekebilirsiniz. Sonrasında sizi kıyı boyunca devam eden "kent Ormanı karşılar" buradaki genç fidanlar, mandalinlerin yerini almıştır. Yürüyüş yapmak, piknik ve dinlence için mükemmel bir alandır Kent Ormanı...

İnciraltı Kent Ormanı

Bir zamanlar moloz döküm yeri olarak kullanılan İnciraltı’ndaki 622 dönümlük alan, bugün içinde binlerce ağacın boy verdiği muhteşem bir kent ormanına dönüştü. İnciraltı’ndaki 622 dönümlük arazi, içinde çok farklı ağaç türlerinin yer aldığı "cennetten bir köşe"ye dönüştü. Üçkuyular İskelesi’nden Yenikale Burnu’na kadar uzanan ve Kültürpark’ın 3.5 katı büyüklüğündeki alanda oluşturulan gezinti-yürüyüş ve bisiklet yolları, şehir yaşamının stresinden kaçanların dinlenip rahatladığı çok özel bir nokta. 2006 yılında başlayan çalışmalar kapsamında alana 21 bine yakın ağaç dikti. Kanada kavağı, dut, akasya, salkım söğüt, gülibrişim, iğde, katalpa, palmiye, sığla, süs eriği, süs elması, akçaağaç, dişbudak, tesbih, çınar, oya, gladiçya, erguvan, sofora, çam, servi, gravilla, ıhlamur ve manolya ağaçlarının yanı sıra zakkum, deniz iğdesi, böğürtlen, defne, abelya, sardunya, lavanta, lavantin, kartopu, pitosporum, yasemin, ateş dikeni, ılgın, berberis ve taflan gibi yeşil dokuyla uyumlu bitki türleri, o eski moloz döküm sahasına bambaşka bir ruh kazandırdı. İnciraltı kıyıları çocuk oyun alanları, bisiklet yolları ve yeşil dokusu ile mükemmel bir rekreasyon alanıdır. İzmir körfezinin temizlenmesi projesi tamamlandığında kentin plajları tıpkı eskiden olduğu gibi yine İnciraltı'nda olacaktır. Gelelim balık restoranları ve birahanelere... İnciraltı balık restoranları ile de ünlüdür. Birahaneler ve kafeler de neredeyse günün her saati doludur. İzmir'in en büyük alışveriş merkezlerinden birisine de ev sahipliği yapan İnciraltı'nda "Eski İzmir Kayıkları" ile müze gemilerini de ziyaret edebilirsiniz.

Ege ve Pirireis Müze Gemileri

TCG EGE fırkateyni ile TCG PİRİREİS denizaltısı İnciraltı'nda hazırlanan bir iskelede "Müze Gemi" olarak 2007 tarihinde halkın hizmetine açılmıştır. TCG EGE gemisinin bazı bölümlerinde sergi, konferans salonları ve deniz izcileri dersanesi için uygun alanlar oluşturulmuştur ve diğer kompartmanları orjinal olarak muhafaza edilerek yenilenmiştir. TCG PİRİREİS denizaltısının ise tamamına yakını aslına uygun olarak sergilenmiş ziyaretçilerin denizaltıya daha rahat giriş çıkış yapabileceği iskeleler hazırlanmıştır. EGE ve PİRİREİS, İzmir ve Ege bölgesinin ilk müze gemileri olarak hizmete açıldığı günden bugüne kadar çok kısa bir sürede her yaş grubundan binlerce Egeli için cazibe merkezi haline gelmiştir.DUYUR

Kendi etkinliğinizi, mekanınızı kaydolarak sisteme ekleyebilirsiniz.
Kaydol

TAKİPTE KAL

Hiçbir etkinlikten eksik kalmayın izmirguide bültenine abone olun.

İLETİŞİME GEÇ

Soru ve önerileriniz için bize yazın.
İletişime Geç