Basmane Rotası

 
İzmir’de geniş bir çemberin içinde yer alan birden fazla tarihi yapı ile tanıştıracağız sizi. Yan yana, karşı karşıya, iç içe... İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Basmane, tarihteki ilk zamanlarından bu yana farklı din ve kültüre sahip milletlerin birlikte yaşadıkları bir bölge olarak var etmiş kendini. Basmane yapılarının oluşmasında en önemli etken olan ticaret; Basmane Garı’nı, Oteller Bölgesi’ni ve Kültürpark’ı oluştururken Antik dönemden günümüze kadar ekonomik yaşantısını devam ettiren bir kültür merkezi adeta.
Rotanın Haritasını İndir
 

Kültürpark

İzmir’in tam ortasında bulunan Kültürpark, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş 200’den fazla ağaç çeşidinin bulunduğu parktır. İzmir’in oksijen kaynağı olan Kültürpark bünyesinde koşu yolu, yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortu, nikah salonu ve İzmir’in en eski eğlence merkezi olan Lunapark’ı barındırmaktadır. Çok uzun yıllar boyunca İzmir Enternasyonal Fuarı’na ev sahipliği yapmış olan park, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu ve İzmir Sanat Salonu ile kültür etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Basmane Garı

Semti var eden Basmane Garı, 19. yüzyılda ticareti geliştirmek için yapılan yatırım hamlesi olan demiryolunun üzerine kurulur. İzmir’i Anadolu’ya bağlaması ve Kültürpark’ın varlığı nedeniyle Basmane Garı’nın ticari değeri yükselir. Batı Anadolu ovalarıyla ilişkilendiren hattın giriş kapısı Basmane Garı’dır. İzmir’e adımını atan herkesin anılarının başlangıç noktası olan Basmane Garı, yolculuğuna devam ediyor.

Basmane Oteller Bölgesi

Bitişik nizamlı, iki veya tek katlı ve bodrumlu tarihi yapıların bulunduğu Basmane Oteller Bölgesi, ticaretin merkeze taşınması için Basmane Garı’nın hemen yanına kurulur. Tarihi dokuları içinde barındıran Basmane Oteller Bölgesi, önemli bir kültürel miras alanı.

Çorakkapı Camii

Çorakkapı Camii, Basmane Garı’nın karşısında, Gaziler Caddesi ile Anafartalar Caddesi’nin birleştiği noktada bulunur. Bostanizade Mehmet Efendi isimli bir hayırsever tarafından yaptırılan Çorakkapı Camii’nin yapılış tarihi hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte 17. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Minaresinin zarifliği ve kubbesi ile İzmir’in en güzel camileri arasındadır.

Basmane Polis Karakolu

1914 yılında İzmir Valisi Rahmi Bey tarafından yaptırılan Basmane Polis Karakolu, batılı ve oryantalist izler taşımaktadır. 100 yılı geride bırakan tarihi yapı, bugün hala polis karakolu olarak kullanılıyor.

Altınpark

Altınpark ya da eski adıyla Musalla. Tarihi Basmane Karakolu'nun önünden yürümeye başlayın önce bir çınar ağacı, arkasında tarihi bir çeşme ve o bahçeye ev sahipliği yapan çok eski bir kahvehane var. Hemen bitişiğinde kent surları dışında ilk yerleşimin tespit edildiği ve Roma Yolu'nun bulunduğu Altınpark kazı alanı bulunuyor. Bölgede İzmir'in en eski mescidi, Kumrulu Mescit var. Altınpark'da her yerde Roma, Bizans, Osmanlı dönemi eserleriyle karşılaşırsınız. Altınpark'ın özel bir yanı da Anafartalar Caddesi'ne bakıyor olması. Anafartalar Caddesi, 9 Eylül Meydanı'ndan başlıyor, Altınpark'dan kıvrılarak Hatuniye ve Mezarlıkbaşı istikametinden Konak Meydanı'na gidiyor.

Arkeopark

Altınpark’taki Arkeopark bölgesinde bugüne kadar yapılan kazılarda, 20 metre uzunluğunda Roma yolu, içinde banyoları, mutfağı bulunan Roma evi kalıntıları ile pek çok eser ortaya çıkarıldı. Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve yakın tarihe ait birçok mimari yapısı ve eseriyle oldukça önemli bir yer tutan Altınpark, kazıların ardından yapılacak düzenlemelerle bir arkeopark’a dönüştürülecek.

Dönertaş Sebili

1814 yılında Osmanzade Vakfı'nca yaptırılan sebilin yapısının tam köşesinde kondurulmuş olan mermer sütun, bir "deprem ölçme" aletidir. Bu tür sütunları gerek mermerden gerekse ağaçtan birçok tarihi cami mihrabında görebilirsiniz. Bu sütunların benzerleri kimi anıt yapıların kapı yanlarında görülebiliyor. "Denge taşı" olarak nitelenen bu taşların dönebilmesi, yapının sağlamlığını gösterdiği şeklinde yorumlanıyor.

Emir Sultan Türbesi

Külliye olarak inşa edilen Emir Sultan Türbesi; semahane, aşevi, misafirhane, türbe, hazire, kuyu ve hamamdan oluşmasına rağmen günümüze ancak birkaç yapısı kalmıştır. Emir Sultan Tekkesi’nde çok kıymetli mezar taşları mevcut: Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın dedesi Uşşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile eski Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa…

Agios Voukolos Kilisesi

1886 da inşa edilen kendi adıyla anılan mahallede yani günümüzde Kapılar Semti, Etiler Mahallesi, 1257,1274 ve 1281 arasındaki alanda yer alan bulunan Ortodoks Rum Kilisesidir. 1922 yılındaki büyük İzmir yangını sırasında şehirde bulunan diğer Rum Kiliseleri yanmasına rağmen Ayavukla Kilisesi bu yangından etkilenmedi. 'Gözlü Kilise' olarak ta anılan yapı, uygulanan restorasyon çalışmaları ile boya tabakalarının ardında gizli kalmış olan Hz. İsa figürü, Altın Ağızlı Aziz Yuhanna ile melekler Mikail ve Cebrail'i sembolize eden duvar resimleri de yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Kilisenin müştemilat binası 'İzmir Basın Müzesi' olarak düzenlendi. Kilise kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmaktadır.DUYUR

Kendi etkinliğinizi, mekanınızı kaydolarak sisteme ekleyebilirsiniz.
Kaydol

TAKİPTE KAL

Hiçbir etkinlikten eksik kalmayın izmirguide bültenine abone olun.

İLETİŞİME GEÇ

Soru ve önerileriniz için bize yazın.
İletişime Geç